V mesecu novembru 2024 smo na centralni šoli OŠ Toneta in Franceta Kralja Dobrepolje, v okviru 11. sezone eko projekta Hrana ni za tjavendan, že četrto leto zapored sodelovali pri izvedbi obsežnega projekta Evropski teden zmanjševanja odpadkov (ETZO).
ETZO je v letošnjem letu potekal med 16. in 24. novembrom.
Evropski teden zmanjševanja odpadkov se v Evropski uniji (EU) šteje za enega največjih in najuglednejših projektov na področju ozaveščanja o zmanjševanju odpadkov in varstvu okolja. ETZO spodbuja k izvajanju akcij ozaveščanja o trajnostnem ravnanju z viri in odpadki. Letošnja tema projekta ETZO je bila odpadna hrana, ki se šteje za enega največjih svetovnih izzivov, in je potekala pod sloganom »Stran pa ne bomo metali!«.
Podatki v zvezi z odpadno oz. zavrženo hrano so zelo zaskrbljujoči. V državah EU letno nastane več kot 59 ton odpadne hrane. Na globalni ravni se zavrže kar ena tretjina vse hrane, proizvedene za prehrano ljudi. Več kot 37 milijonov ljudi si vsak drugi dan ne more privoščiti kakovostnega obroka. Zaradi lakote in podhranjenosti trpi okoli 800 milijonov ljudi, a se kljub temu na svetu zavrže približno 17 % proizvedene hrane. Povprečni prebivalec Slovenije na leto zavrže okoli 72 kilogramov hrane (vir: spletna stran Ekošole, Hrana ni za tjavendan 2024-2025).
Na naši šoli smo se v okviru izvedbe projekta ETZO osredotočili na tematsko oglaševanje in ozaveščanje (ureditev šolskega eko kotička s tematskimi plakati, pogovori učiteljev z učenci o tematiki) ter spremljanje, izvajanje in analizo meritev zavržene hrane – po razredih – v času šolske malice (v tednu pred in med potekom ETZO), ob pomoči šolskega kuhinjskega osebja.Vse izvedene dejavnosti zmanjševanja zavržene hrane so dosegle svoj namen, kar se je pokazalo tudi pri meritvah količine zavržene hrane pri šolski malici. Analiza podatkov je pokazala, da je bila količina zavržene hrane v tednu izvedbe ETZO nižja kot v predhodnem oz. primerjalnem tednu. Na podlagi analize podatkov meritev zavržene hrane v vseh razredih je bilo v tednu ETZO na naši šoli, v primerjavi s primerjalnim tednom, za 3,0 kg manj zavržene hrane, kar pomeni povprečno pri enem učencu 2,0 dag manj zavržene hrane.
Na ravni posameznika in skupnosti se je potrebno odgovorno zavedati, da hrana ni in ne sme biti odpadek. Hrana je dobrina, ki jo potrebujemo za ohranjanje našega preživetja ter si zasluži naše iskreno spoštovanje. Pri tem imamo odrasli odgovorno nalogo, saj s svojim zgledom in znanjem mlajše učimo spoštovanja ter odgovornega odnosa do hrane in prehranjevanja.
Za uspešno izpeljavo projekta ETZO na naši šoli se iskreno zahvaljujem vestnim in ustvarjalnim učencem eko krožka iz 5. razreda, učiteljem, šolskim kuharicam, eko koordinatorici ter vodstvu šole. Posebna zahvala pa je namenjena učencem naše šole, ki se vsakodnevno trudijo in izkazujejo odgovoren odnos in spoštovanje do hrane. Srčna hvala vsem in ja – skupaj zmoremo veliko.
Avtorica članka: Metka Laharnar, mentorica eko projekta Hrana ni za tjavendan na OŠ Dobrepolje