Spoštovani predšolski otroci, učenci, starši in vsi zaposleni v našem vrtcu in šoli!

Čas počitnic je minil. Za nami so dnevi, ko so se vsaj malo odpočile naše misli, ko smo vsaj za hip dali na stran vsakodnevne skrbi. Tudi naši malčki in šolarji so v teh dveh mesecih čutili drugačen utrip. Več je bilo časa za prijateljevanje, klepetanje in lenarjenje. Sedaj pa se začenja novo šolsko leto, ki je polno pričakovanj, načrtov, dobrih sklepov, pa tudi kančka strahu, kaj bodo prinesli dnevi, ki so pred nami.

V tem letu bomo imeli prireditev, s katero bomo obeležili preimenovanje naše šole in vrtca. Sedaj se imenujemo JVIZ OŠ Toneta in Franceta Kralja Dobrepolje. Prepričan sem, da bomo imeli veliko aktivnosti ob tem preimenovanju in se bomo še bolj seznanili z deli bratov Kralj. Konec avgusta se bosta upokojila dolgoletna učitelja Andrej Škantelj in Martina Prhaj.

Poletje mineva tudi ob številnih razpisih prostih delovnih mest v naši šoli in vrtcu. Največ težav imamo s pomanjkanjem učiteljev za matematiko, fiziko, računalništvo in razredni pouk. Nekateri oddelki bodo zato imeli združene ure matematike. Veliko dela  je povzročila tudi zamenjava podpornega sistema LoPolis.

Pri vrtčevskih otrocih se je v zadnjih dneh stopnjevala radovednost. Kje bo moja igralnica,  ali bom v novi igralnici, ali bom v šolskih učilnicah, kdo bo moja vzgojiteljica, katero pomočnico vzgojiteljice bom dobil, s kom bom v skupini? Danes ste dobili odgovore na ta lahka vprašanja. Začenjajo se nova vprašanja, na katera boste morali zelo pogosto sami odgovarjati in v strpnosti razreševati konflikte. Pred vami je novo šolsko leto, v katerem boste gotovo našli veliko izzivov, ob katerih bo čas v vrtcu hitreje minil.

Spoštovani starši otrok vrtca!

Pustite svojim otrokom, da izživijo svoje otroštvo vsaj v predšolskem obdobju, ne pa da sebe in njih obremenjujete z visoko znanostjo. Vaš otrok bo imel dovolj časa, da bo postal uspešen državljan le, če bo znal imeti rad prijatelje in domovino. Vse prevečkrat sem že doživel, da se hiša, ki se gradi le na osnovi znanja (znati čim več, pridobiti čim več, biti najboljši, imeti največ, kar se da), zelo pogosto rada sesuje. Največ, kar lahko daste otrokom, je vaša ljubezen ter vzgoja za prijateljstvo. Čeprav v družbi vse večkrat slišimo le poudarek na lastnih sposobnostih, samozaupanju, pa sem trdno prepričan, da egoizem in zaverovanost v svoje sposobnosti in svoj prav nima prihodnosti. Kdor ne bo poznal besed strpnost, prijateljstvo, timsko delo, empatija, kdor nima spoštljivega odnosa do hrane, narave in skupne lastnine, ta se bo slej ko prej ujel v lastno past. Starši, ker sem prepričan, da svojim otrokom želite le dobro, bodite dosledni do sebe in njih. Ne kopica besed in moraliziranj z otroki, zavijanja v »vato«, temveč vzgled je najboljša vzgoja, ki bo tudi vašega otroka pripeljala do samostojne osebe.

Dragi šolarji!

Želim, da vizija naše šole: Z veseljem, spoštovanjem, učenjem in aktivnostmi želimo, da bi vsakdo našel pravo pot, zaživi med vami. To ste v preteklih letih mnogi dokazali. Strpen odnos do sošolcev, učiteljev, ostalih zaposlenih in vseh ljudi, ki jih srečujete, je predpogoj, da boste našli pravo pot. Vsak od vas naj se potrudi, da bo prispeval del sebe v razredno skupnost. Če kdo misli, da bo z neprimernim obnašanjem postal glavni junak, se krepko moti. Morda bo v trenutku, ko je naredil kakšno neumnost, res mislil, kaj si upa. Toda kmalu bo postal osamljen. V šoli ne bomo tolerirali takšnega vedenja. V prihodnjih dneh si boste postavljali načrte, kaj vse boste v tem letu naredili. Načrti naj bodo realni, da jih boste z marljivostjo dosegli. Zelo narobe pa je, da nekateri sebi in staršem marsikaj obljubite, potem pa ne dosežete ciljev nikjer. Tudi pri izbiri različnih interesnih dejavnosti v šoli in izven nje imejte pravo mero in ne pretiravajte, sicer boste samo letali, pravega veselja pa ob tem ne boste imeli.

V tem letu bomo nadaljevali z aktivnostmi pri ekošoli in ekovrtcu v želji, da bi ohranili čim lepšo našo domovino in naš planet. Ob tem bomo morali postati bolj pozorni v skrbi za pitno vodo. Nedopustno se mi zdi, da se kdo norčuje iz hrane. Preveč ljudi umira zaradi lakote, zato premislite, kakšen je vaš odnos do hrane doma in v šolski jedilnici!

V zadnjih letih se je razširilo spletno nasilje. Bodite odgovorni in ne nasedajte zavajajočim vabilom. Tudi na socialnih omrežjih bodite  strpni, da se čez čas ne boste sramovali svojih zapisov in opazk.

Spoštovani starši!

Bodimo pozitivno naravnani do šole in vrtca, naših otrok in različnih dogodkov, ki se zgodijo našim otrokom. Ne v vsakem dejanju iskati zaroto proti otroku, ker s tem otroku ne koristimo. Ko se nekaj nepredvidenega zgodi, ne jadikujmo: spet se je moralo tebi to zgoditi, si pa res nesposoben, temveč poglejmo z druge plati. Lahko bi bilo še huje, še slabše. Iz tega mišljenja črpajmo moč, da ne bomo obsojali, ker ne poznamo vsega ozadja.Trudimo se za dobro, za razvoj, za prijateljstvo, ne pa, da bi nekaj razdirali. Negodovanje ne osreči nikogar, še najmanj pa tistega, ki se kar naprej na nekaj jezi. Zelo me moti, kadar kdo trmasto vztraja pri svojem, čeprav ne  pozna celovito situacije v šoli ali vrtcu. V zadnjem času postajajo nekateri ljudje strokovnjaki za vsa področja – prave narcistične osebnosti. Pridite v šolo, kjer se bomo skupaj z vašim otrokom pogovorili o problemu. Vendar pa moram poudariti, da so v šoli z učencem učitelji, ki tudi vidijo njegovo vedenje ter delo v skupini in gotovo vedo povedati največ o delu vašega otroka v šoli.

Prepričan sem, da bodo tudi vsi zaposleni v našem vrtcu in šoli dali svoj najlepši prispevek v mozaik, ki smo ga ponovno z današnjim dnem začeli popolnjevati. V želji, da bi ob koncu šolskega leta lahko rekli: uspelo nam je, splačalo se je truditi, da bi bili vsi bogatejši za leto medsebojnih srečanj, spoštovanja, pridobivanja novih znanj ter kulture bivanja, vam vsem želim vse dobro.

Mojim željam se pridružuje minister za šolstvo in šport dr. Darjo Felda.

Ravnatelj: Ivan Grandovec

Videm, 31. 08. 2024                                                                                                                                                                               

Dostopnost