ZA UČENCE: Kako poskrbeti zase

Znašli smo se situaciji, na katero se nismo mogli pripraviti in ne moremo z gotovostjo napovedati, kako dolgo bo trajala. Popolnoma razumljivo je, da smo zaskrbljeni.

Velika sprememba za vse nas je, da je šola zaprta, s tem so se prekinili osebni stiki z učitelji, sošolci in prijatelji. To je v dani situaciji nujno, vsi se moramo držati navodil pristojnih institucij. Druženje po novem tako poteka na daljavo.

V tem stresnem času pa je zelo  pomembno, da poskrbite zase v največji možni meri. Najprej s tem, da ste doma oz. se ne družite s prijatelji  na igriščih ali pri kom doma. To ste slišali že velikokrat. Prav tako je pomembno zmanjšati napetost in se sprostiti.

Nekaj nasvetov:

• Poskrbite za zdravo prehrano in pijte dovolj tekočine, najbolje vodo.
  • Poskrbite za dovolj spanja.
  • Poskrbite za dovolj gibanja – Ko čutite utrujenost, naredite 10 počepov ali vstanite in se pretegnite ali 10 krat poskočite. Pojdite na sprehod (seveda v krogu svoje družine ali sami). Gibanje in narava imata pozitiven vpliv na naše počutje.
  • Ohranjajte stik s prijatelji in sošolci na daljavo (vi ste pri uporabi tovrstnega komuniciranja veliko bolj spretni kot mi), napišite si kakšno spodbudno sporočilo, opišite, kako preživljate svoj čas.
  • Dejavnosti preko dneva naj si sledijo po nekem ustaljenem vzorcu.
  • Načrtujte delo za šolo, saj boste imeli tako občutek, da bolje obvladujete situacijo, v kateri ste se znašli.
  • Počnite stvari, ki so vas že do zdaj razveseljevale in sproščale, lahko pa poiščete tudi kaj novega.
  • Izvajate lahko tudi vaje dihanja. Vaje dihanja Vzemi si 3 minute za sprostitev in dihalne vajesi lahko ogledate tudi na posnetku športnega

psihologa Mateja Tušaka na spletni povezavi https://www.youtube.com/watch?v=G-buZGBTdvM

Darja Macuh Miščič, psihologinja