16. februar se je za vse naše šolarje začel prijaznejše, saj so lahko malo premaknili budilke in prišli v šolo 15 minut pred deveto uro. Učenci razredne stopnje in PŠ Kompolje so se polni pričakovanj usedli v avlo, »ta veliki« pa so se zadrževali bolj zadaj in na videz hladno spremljali dogajanje: pripravo ozvočenja, zastave Hiške eksperimentov, nove obraze … Še posebej radovedno so se ozirali na gručo učiteljic in si mislili: «Danes pa nam ne bo lahko, spet bodo nekaj zahtevale od nas.«

Najprej nas je prijazno pozdravila gospa Mojca Pugelj, vodja šole, ki nam je povedala, da lahko znanje pridobimo na več načinov, da pa si učenci največ zapomnijo, če sami kaj preizkusijo in naredijo. Očitno tudi ona pozna himno Hiške eksperimentov, kjer Adi Smolar v refrenu pravi //: »Tuhtamo, sprašujemo / radi raziskujemo. / Ko spoznavamo ta svet, / v glavah naredimo red. //« Skupaj smo  potem celotno himno tudi glasno zapeli ob pomoči kitare in naše učiteljice glasbene umetnosti,  gospe Valentine Ugovšek. Nato nas je nagovorila še gospa Andreja Perat, vodja potujočih članov Hiške eksperimentov, in že precej radovedni smo odšli v svoje prostore, kjer je vsaka skupina učencev ostala pol ure. Pripravljene so bile štiri učilnice, skupaj več kot petdeset eksperimentov.

Učiteljice ta dan nismo nič »težile«, ampak smo se s precejšnjo mero navdušenja in radovednosti pomešale med učence in preizkušale zakone narave. Ali ste že kdaj stopili na tehtnico, kjer se lahko zrediš in potem spet shujšaš? Nad to napravo so se najbolj navdušili devetošolci in osmošolci, ker so preizkušali svojo moč v rokah tako, da so vlekli vrvi. Zelo so se zabavali tudi z »žerjavom«, kjer se je potrdil znani rek, da je v slogi moč. Tu so lahko sodelovali štirje učenci in z vlečenjem vsak svoje vrvi premikali dvigalo. Eksperimentov je bilo res veliko in dovolj časa, da je vsak lahko prišel na vrsto, celo večkrat. Tudi popoldne, ko je Hiška eksperimentov odprla vrata tudi za ostale krajane, je bil obisk presenetljivo dober, kar pomeni, da še vedno radi prihajate  v šolo in pogledate, kaj se v njej zanimivega dogaja.

Meni je bilo najbolj zanimivo opazovati učence izven šolskih klopi, videti njihove spretnosti, majhne nerodnost, se skupaj z njimi čuditi in tudi nasmejati. Zbrali pa smo tudi nekaj vtisov učencev.

»Najbolj mi je bilo všeč to, da so bili poskusi zelo različni, od miselnih in ustvarjalnih do umetniških.« (Jožica, 9. razred)

»Hiša eksperimentov nam je predstavila veliko zanimivih poskusov s področja fizike. Zanimivo je, ko spoznaš določene lastnosti in izveš, zakaj so se določene stvari zgodile. Tudi spremljevalci so bili zelo prijazni in so nam vedno ponudili še dodatno razlago ter nas spodbujali k razmišljanju.« (Špela, 8. razred)

»Hiška eksperimentov mi je bila všeč. Najbolj so mi bile všeč stvari, kjer si pogledal skozi kukalo, in timski eksperimenti. Upam, da bom ostale poskuse videl v Ljubljani v Hiši eksperimentov.« (Anže, 5. razred)

»V prvi učilnici so mi bili najbolj všeč zobniki, ki si jih moral sestaviti, da so se začeli vrteti. V drugi učilnici mi je bil najbolj všeč poskus, pri katerem si s pritiskom na stroj povzročil, da se je žogica iz stiropora vrtela v zraku. V tretji učilnici mi je bilo najbolj zanimivo proizvajanje električne energije, v četrti pa sem si najbolj zapomnil čudežno ogledalo.« (Sebastijan, 4. razred)

»Meni je bilo vse zelo zanimivo in poučno.« (Eva, 3. razred)

» Meni je bila všeč smešna igra Slepa miš s slušalkami.« (Maša, 1. razred)

Da pa je ta dogodek uspel, se moramo zahvaliti organizatorki gospe Barbari Blatnik, ki je poleg glavnih sponzorjev (Lek in Telekom), pridobila kar 18 donatorjev iz naše občine.  Tudi tem se iskreno zahvaljujemo:

• Šolski sklad,
  • Lohkar Janez, s. p.,
  • Veterinarska ambulanta – Pelc Rok,
  • Priba okna d. o. o.,
  • Frizerski salon Štefani s. p.,
  • Klima Blatnik,
  • Žaga Pogorelc,
  • Mas – Pugelj,
  • David Jakopič s. p.,
  • Marjan Strnad s. p.,
  • Meglen Anton,
  • Brezovar Beti s. p.,
  • Vincencij Erčulj s. p.,
  • Gozdarstvo Blatnik s. p.,
  • Prepovedan sad d. o. o.,
  • MIX,
  • MUC TRADE d. o. o.
  • Picerija pri Petru.

Andreja Polzelnik Marolt

Slike si lahko ogledate v galeriji.