V vrtcu Ringaraja smo 24. aprila 2015 zaključili z likovnim natečajem Varna pot v vrtec. Namen natečaja je bil, da najmlajše, njihove starše in vzgojitelje ozavestimo, da so predšolski otroci najbolj ranljiva skupina v prometu. Otroci morajo biti kot udeleženci v cestnem prometu deležni posebne pozornosti in pomoči vseh drugih udeležencev. V skladu z Zakonom o pravilih cestnega prometa morajo otroci imeti na poti v vrtec ter domov spremstvo polnoletne osebe – staršev ali skrbnikov ali osebe starejše od 10 let, ob soglasju staršev. Za varnost otrok na sprehodih v času bivanja v vrtcu, pa so zanje odgovorne strokovne delavke vrtca.

Pri razvijanju ideje in vključitvi v likovni natečaj je sodelovalo 5 skupin otrok v starosti 3–6 let.  V okviru različnih tem in projektov v oddelkih, so se pogovarjali o varni poti v vrtec in tudi o nevarnostih v cestnem prometu. Eden izmed ciljev kurikula za vrtce s področja družbe je tudi pridobivanje veščin v povezavi s prometno varnostjo. Poudarek je bil na sledečih dejavnostih:

• pravilna hoja po naselju in izven naselja v koloni,( varna hoja po pločniku in ob robu cestišča),
  • pravilno prečkanje ceste (zebra),
  • prepoznavanje nevarnih situacij v prometu (žoga na cesti),
  • upoštevanje prometnih predpisov in znakov,
  • izogibanje prometnim nezgodam (pri vožnji v vrtec z avtomobilom, sedimo na zadnjih otroških sedežih ali v jahačih),
  • povabilo policistov v vrtec,
  • opazovanje prometnih znakov,
  • skrb, da so v avtomobilu in avtobusu vedno pripeti z varnostnim      pasom,
  • spoznavanje ustrezne literature na omenjeno temo,
  • likovno in glasbeno ustvarjanje,
  • uporaba odsevnih brezrokavnikov na sprehodih,
  • aktivno sodelovanje z vodjo policijskega okoliša policistko Anito Žnidaršič,
  • aktivno vključevanje staršev v vzgojno- izobraževalni proces   prometne vzgoje v vrtcu.

V avli vrtca Ringaraja in vrtca Ciciban, so strokovne delavke z otroki oblikovale razstavo likovnih izdelkov. Likovni izdelki so bili zelo ustvarjalni in unikatni. Pohvala gre vsem otrokom, njihovim mentoricam ter staršem. K projektu je kot sponzor pristopila tudi občina Dobrepolje s simboličnimi nagradami za sodelujoče, za kar se ji iskreno zahvaljujemo.

Prometna vzgoja je sestavni del vseh področij vzgojno-izobraževalnega dela in z upoštevanjem pravil ter vzornim zgledom bomo poskrbeli, da bodo naši otroci čim bolj varni.

SKUPAJ SE BOMO TRUDILI, DA BO OTROKOVA POT V VRTEC IN IZ NJEGA ČIM BOLJ VARNA.

Utrinke zbrala in napisala: pomočnica ravnatelja Cvetka Košir