Povzetek iz strani NIJZ – projekt »Zdravje v vrtcu«

Letos program Zdravje v vrtcu praznuje 10 let delovanja. Tako, da je letošnja rdeča nit »Rojstni dan«.

V okviru projekta želimo, da bi na različne načine oz. pristopi obeležili rojstni dan. Pomembno je, da otrokom pokažemo, da je odnos do praznikov pomemben, saj kaže naš odnos do samega sebe, soljudi in do družbe nasploh. Ker se v vrtcu zelo pogosto srečujemo s praznovanjem rojstnih dni, je pomembno, da otroci osvojijo zavedanje, da ta dan ni povezan le s hrano, ampak da je to dan, polno veselja, druženja in čustev. To se otrokom posebej vtisne v spomin. Pomembno je, da se da poudarek na doživetjih, ne na darilih, stvareh, hrani… Navade, ki jih bodo otroci pridobili v otroštvu, bodo določale doživljanje praznikov tudi v odraslem obdobju.

Praznovanje rojstnega dne v vrtcu je za otroka izrednega pomena. Za otroka je to morda najbolj pomemben praznik. S praznovanjem posameznikovega rojstnega dne tudi druge otroke navajamo na družabnost in izkazovanje pozornosti v medsebojnih odnosih. Rojstni dan je priložnost za spodbujanje razvoja, pozitivnih čustev in socialnih odnosov pri otroku. Praznovanje naj bi bilo nepozabno doživetje. Pri praznovanju se poskušamo čim bolj približati vsebinam, ki otroka zanimajo, zato si pripravimo praznovanje, ki so tematsko različne (šport, gibanje, ples, petje, branje, lepotičenje, raziskovanje, ustvarjanje, gledališče). Otroku lahko pripravimo praznovanje, kjer vključujemo njegove ideje, interese in če se le da, ga vpletamo v celotne aktivnosti in tako vsakemu otroku omogočimo doživljanje ugodja, zadovoljstva, zavedanje lastne vrednosti in individualnosti ter sreče. Naš cilj naj bo, da otrok dobi občutek, da je bil to njegov dan.

Vse najboljše!!!!!

Mojca Mlakar, koordinator projekta